Dejiny svetra: Teplú vlnu poznali už starovekí Rimania

Sveter má obrovsky dlhú históriu. Svetre sa plietli už v dobe starovekej Mezopotámie a Číny. Okolo prelome letopočtu je dobre poznali aj starovekí Gréci a Rimania. Pliesť sa vtedy začalo aj na severe Európy, teda hlavne v Škandinávii. Z toho celkom jasne vyplýva jeho dlhá tradícia. 

Spracúvajú sa aj syntetické vlákna 

Výrobu svetrov značne zjednodušili pletacie stroje používané od 20. rokov 20. storočia. Umožnili pliesť svetre aj s veľmi tenkými vláknami. Vtedy začala tiež história svetri ako populárneho šik kusu odevu. Nastala doslova explózia svetrov v pánskej móde. Kým predtým sa z pleteniny nosili najčastejšie ponožky, teraz sa svetre objavovali úplne všade. Na lyže, na korčule, na jachtu … Módna návrhárka Coco Chanel vytiahla sveter od pánov a predhodila ho aj dámam. Práve jej ženy vďačí za túto inšpiráciu. A keď Elza Schiaparelli obliekla čierny svetrík s vypletená bielou mašľou, dámy novinke v šatníku podľahli definitívne. 

Twinset, vynález z 30. rokov 20. storočia 

V súčasnosti nie je problém spracovať ani syntetické vlákna. Sveter môže mať rôzne farby i podoby. Fantázii sa medze nekladú. Tento trend ostatne nie je vôbec žiadna novinka. Už po druhej svetovej vojne vznikol obrovský boom farieb a nových pletenín. Ľudí nadchla kombinácia topu a Kardigan, takzvané twinsety – jej autorom sa už v 30. rokoch 20. storočia stal istý Otto Weisz. Už od tejto doby tiež ľudia čulo plietli doma a pýšili sa svojimi výrobkami. 

Ale kam sa pekný sveter vlastne hodí? 

Na bežné denné nosenie do práce. 

Do spoločnosti na nie príliš formálne akcie, pokiaľ ide o kvalitný sveter zladený s celkovým outfitom. 

Na šport. Je ale treba vybrať vhodný druh svetra – napríklad sveter s nórskym vzorom na lyže. Pokojne aj do lepších reštaurácií. 

Kam naopak nepatria: 

Do divadla (vyzliecť a nechať v šatni) 

Na vysoko formálne spoločenská a obchodné stretnutia