Pozor na krvný tlak. V každom veku ho máme iný
Mnoho z nás trpí vysokým alebo nízkym krvným tlakom. Ten môže byť chronického charakteru a ochorení sa rozvíja skôr s vyšším vekom. To platí najmä pre vysoký tlak, ktorý u starších ľudí vzniká napr. V dôsledku zúženia ciev, ale nie je to jediná príčina. U nízkeho tlaku sa potom stretávame s problémami aj u oveľa mladších jedincov. Všeobecne však možno povedať, že vysoký tlak je v tomto prípade nebezpečnejšie, pretože môže mať za príčinu srdcovú zástavu alebo mozgovú mŕtvicu. Nízky tlak zase spôsobuje závraty alebo stavy absolútneho vyčerpania a nutnosti k zvracaniu.
Krvný tlak sa tiež mení v závislosti na momentálnom rozpoložení daného človeka. Vplyv na to teda majú nálady ako radosť, hnev pod. Lekári sami hovoria, že za celý deň sa nám krvný tlak zmení mnohokrát. Z jedného merania tlaku tak nemožno okamžite vyvodiť, že niekto má vysoký alebo nízky krvný tlak. Toto je potrebné sledovať dlhodobo, a tiež preto je nám meraný tlak pri preventívnych prehliadkach u lekára.
Krvný tlak a vek
U krvného tlaku určujeme jeho hornú a spodnú hranicu. Ako starneme, zvyšuje sa nám v priebehu rokov tiež tlak krvi. Je to dané radom zmien, ktorými náš organizmus prechádza počas starnutia a tieto zmeny majú samozrejme svoj vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Ak máte problém s krvným tlakom, potom je potreba tomu prispôsobiť okrem iného tiež svoje stravovacie návyky.
úprava jedálnička
Ak je váš krvný tlak nízky, tak na jeho zvýšenie je ideálny pravidelná konzumácia sušeného ovocia. Uvádza sa, že je to zo zdravotného hľadiska ďaleko rozumnejšie než si treba dať obligátne hrnček rannej kávy. Ďalšou skvelou potravinou sú orechy, ktoré užívajú napríklad tiež športovci pre vysoký obsah železa, zinku či horčíka.
Pri vysokom krvnom tlaku ho môžete naopak znížiť vodou s citrónom a medom. Tiež si môžete dať kefír so škoricou, ak ho nemáte radi, tak možno nahradiť jogurtom. Pri varení zase doporučujeme používať vo zvýšenej miere zeler.