Barefoot obuv: umrznete v nej v zime?
Barefoot sa napriek mýtom, ktoré sú s ňou spojené, tešia čoraz väčšej obľube. Nosia ju čoraz viac ľudí, nielen tých, ktorí holdujú alternatívnemu životnému štýlu. Táto obuv je ľahká a má imitovať chôdzu naboso, o ktorej odborníci už celé roky tvrdia, že je najzdravšia. Aké mýty sa s touto obuvou spájajú?
Vhodné len do prírody
Prvými, ktorí si barefoot obuv obľúbil, boli vyznávači alternatívneho spôsobu života. A práve tu vznikol mýtus, že sa hodí iba do prírody. Nie je to pravda, aj keď chôdza v prírode je vďaka mäkkej podrážke príjemnejšia. S postupom času si môžete ale zvyknúť aj na chôdzu na tvrdších povrchoch, ako sú tie mestské.
V zime vám v nich bude zima
Vzhľadom na tenkú podrážku, ktorú majú barefoot topánky sa hovorí, že nie sú vhodné do zimy. Nie je to ale pravda, pretože existuje množstvo zimných modelov, ktoré používajú veľmi dobré spôsoby, akými vás ochrániť pred zimou. Majú špeciálne membrány, sú zateplené merino vlnou a majú stielky s hliníkovou fóliou. Navyše nohy sú vďaka tvaru obuvi lepšie prekrvené ako v klasickej obuvi, čo ešte viac prispieva k tomu, že neprechladnú.
Bolí z nich nohy
Kúpa akýchkoľvek nových topánok môže spôsobiť dočasné bolesti. Flexibilná podrážka pri barefoot obuvi môže spôsobiť, že do chôdze sú zapojené aj svaly a šľachy, ktoré ste predtým nepoužívali. A tie sú potom zdrojom bolesti. Ale s postupom času dôjde k dostatočnému posilneniu nôh. To znamená, že bolesť nebude pretrvávať večne, len si treba na novú obuv zvyknúť.
Číslovanie ako pri klasickej obuvi
Veľkosť pri barefoot obuvi sa môže líšiť od klasickej obuvi. Je to dané tým, že barefoot obuv počíta s priestorom na prsty navyše (dôvodom je to, aby sa prsty mohli voľne pohybovať). Ako teda vybrať správnu veľkosť? Obkreslite si obe chodidlá na papier a zmerajte ich šírku a dĺžku. Potom pripočítajte asi 0,7 až 1,2 cm na dĺžku a 0,2 až 0,5 cm na šírku. Jedine tak obuv nebude svojho používateľa obmedzovať.