Ako nás adaptogény chránia pred stresom?
Skúškové obdobie, uzávierky v práci, búrlivé rozchody, sťahovanie. Všetky životné zmeny so sebou prináša zvýšenú mieru stresu, rovnako ako obdobie prechladnutia a chrípok, kedy musí byť v strehu náš imunitný systém. Viete, ako môžete svoje telo a psychiku v týchto obdobiach podporiť prírodnou formou? Napríklad adaptogény, (nielen) ktorými sa dnes zaoberá celý medicínsky odbor valeológie!
Čo sú to adaptogény?
Adaptogény sú prírodné látky, ktorých superschopnosťou je zvyšovať našu odolnosť na záťaž (psychickú aj fyzickú). Nesmie pôsobiť akokoľvek negatívne na organizmus a ich účinok nemá len jediný mechanizmus. Do skupiny adaptogénov zaraďujeme niektoré rastliny, huby či minerálne látky. Veľa adaptogénov však nájdeme ľahko aj v našej kuchyni – napríklad celkom známu kurkumu. Siahnuť môžeme aj po bazalke posvätnej, ženšene pravom či indickom, kustovnici čínskej, eleuterokoku, húsenici čínskej (cordyceps), špargle, amle či po známom a obľúbenom koreni maca.
Ako pôsobia adaptogény v tele?
Niektoré rastliny pôsobia cielene na niektoré telové systémy, iné náš organizmus podporujú celkovo. Spoločným účinkom je upokojujúci vplyv v stresových situáciách.
- pôsobí v tele ako antioxidanty
- podporujú látkovú výmenu organizmu
- spomaľujú proces starnutia a urýchľujú hojenie
- zlepšujú kondíciu nervového systému
- zlepšujú regeneráciu mozgových buniek
- posilňujú imunitný systém
- znižujú účinky toxických látok
- pôsobí proti rakovinovému bujneniu
- zlepšujú funkciu hormonálneho systému
- podporujú celkovú vitalitu organizmu
Až teda nabudúce bude na vašom obzore náročné pracovné obdobie, sezóna viróz či duševnej nepohody, podporte svoj organizmus prírodnými látkami, ktoré nemajú vedľajšie účinky, neobsahujú farbivá či konzervanty. Adaptogénne produkty zoženiete v podobe doplnkov stravy, čaju či kávovej zmesi obohatenej práve o adaptogénne huby.