Na čo a ako chytať amury

Amur biely je veľmi zaujímavá ryba, ktorá bola do Československa privezená na účel likvidácie porastov rákosia. V českých vodách sa jej ale pomerne zapáčilo, čo neušlo pozornosti rybárov. Dnes už preto existuje celý rad osvedčených metód, ako, a hlavne na čo tieto ryby chytať.

Čo im chutí?

Hoci sa predtým predpokladalo, že bylinožravý amur nebude mať o typické nástrahy záujem, opak je pravdou. Skvele reagujú na ovocné boilies, tigrie orech, varenú kukuricu a extrudované nástrahy. Tiež mu veľmi chutí trstina, ktorú stačí rozrezať na niekoľkocentimetrové kúsky a nastražiť na háčik. Amur je ale pomerne vyberavá ryba, takže nájsť tú správnu nástrahu môže chvíľu trvať.

Myslite tiež na to, že amuri patria medzi veľmi žravé ryby, ktoré sú schopné zjesť obrovské množstvo kŕmenia. Kľúčové je aspoň dvojdňové predkrmovanie na mieste, kde sa často vyskytujú. Veľmi sa osvedčilo kŕmenie kukuricou alebo menším ovocím – slivkami, čerešňami alebo mirabelkami.

Kedy je lov najúspešnejší?

Amuri ožívajú v teplej vode (od 15 ° C), ktorá blahodárne pôsobí na ich metabolizmus. Najviac aktívne sú v lete, avšak zároveň majú v tomto období dostatok prirodzenej potravy, a tak nemusia o nástrahy javiť taký záujem. Na jeseň, keď vodné rastliny prestávajú byť chutné a výživné, naopak amuri vyrážajú loviť inam – aspoň pokiaľ teplota výraznejšie neklesne.

A čo vybavenie?

Prúty na amury môžete použiť rovnaké ako na lov kaprov, pokiaľ sú dostatočne pružné. Výpady amura môžu byť obzvlášť pri brehu prudké a náčinie im musí odolať. Rovnako tak voľte silnejší vlasec s vysokou nosnosťou a väčší háčik so širokým oblúkom, pretože táto ryba má silné pysky a malý háčik by sa nemusel dobre zaseknúť.

A kde amury hľadať? Najviac sa zdržujú v plytších vodách blízko vodných rastlín. Páči sa im blízkosť potopených stromov a konárov a členité dno. Na takýchto miestach je najľahšie amury vypozorovať z vyvýšeného miesta počas slnečného dňa, budú sa pohybovať tesne pod hladinou.