Aké hormóny nám pomáhajú k dobrej nálade alebo spôsobujú závislosť?
Za všetko môžu hormóny. Tiež ste túto výhovorku už niekedy niekde počuli? Lenže ona to tak celkom výhovorka nie je. Proste hormóny ovplyvňujú náš život oveľa viac, než by sme sami chceli …
Vychutnajte si pocit šťastia
Po náročnom cvičení ste uťahaní tak, že by ste so sebou najradšej udrel do postele. Akýkoľvek ďalší pohyb vám robí ťažkosti, ale pritom sa cítite neuveriteľne šťastní. Zvláštne nepomer, že? Takéto stavy vie privodiť šport, ak ho robíte poctivo. Podobné pocity zažívajú treba diaľku bežci. Spočiatku pri tréningu ťažko dýchajú, pichne je na prsiach alebo v bokoch, majú dojem, že je neutiahnú vlastné nohy. Keby v tej chvíli s behom sekli, nedokážu nič. Lenže po chvíli sa situácia obratom mení. Cíti ľahkosť, beží ako o preteky a porazili by kohokoľvek na svete. Za onen druhý dych môže uvoľňovanie hormónu endorfínu, ktorý nám navodí pocit šťastia. Látka príbuzná morfínu vzniká štiepením bielkovín v mozgu a ovplyvňuje spánok, náladu a vnímanie bolesti. Nájdeme ju aj v niektorých potravinách, napríklad v čokoláde. Najlepšie je ale navodiť si ju pohybom. Je to príjemné a zdravé.
Pozor na prenos impulzov
Drogovo závislé žene sa trasú ruky. Až chvíľu po tom, čo si šnupne ďalšiu dávku, sa konečne upokojí. Okrem kokaínu má na jej chvíľkovú spokojnosť nezanedbateľný vplyv aj jeden z hormónov tvorených v medzimozgu, dopamín. Univerzálny prenášač nervových impulzov zastáva dôležité úlohy posla dát najmenej na šiestich nervových dráhach. Je skrátka pre našu nervovú sústavu absolútne nevyhnutný. Tou najznámejšou je mezolitická dopamínové dráha. Vedie zo stredného mozgu cez jadro do čelnej kôry mozgovej a hrá úlohu pri vzniku emócií, motivácia k rôznym výkonom a najmä v systéme odmien. Na rôzne udalosti a aktivity vrátane požití určitých drog pritom reaguje príjemnými pocitmi.