Ako pestovať uhorky a prečo?
Obdobie stávkovanie je v plnom prúde. Možno už máte vysádzané mrkvy, cibule či cesnak, ale určite nemáte nasadené uhorky. Tie sa totiž spravidla vsádza až v máji, keď je isté, že sa zimné mrazíky nedostaví. Preto vám prinášame niekoľko zaujímavých a dôležitých informácií nielen o pestovaní uhoriek, ale tiež o ich účinkoch na zdravie.
Kto by nepoznal uhorky! Ide o zelenú, dlhší zeleninu, ktorá je plná potrebnej vody a vitamínov. Väčšina domácností uhorku vsádza na svojich poliach či záhradách, a to hlavne z toho dôvodu, že domáci uhorky sú nielen chuťovo lepšie ako kupované, ale taky na ne počas pestovania nemusíte použiť žiadne chemikálie. Otázkou však je, ako uhorky vypestovať.
Ako pestovať uhorky?
Ako sme spomenuli, uhorky sa zásadne sadia až v máji (respektíve sa môžu sadiť aj ku koncu apríla). Keď sa do stávkovania uhoriek dáte, musí byť isté, že sa zimné mrazíky už nevráti. Ak by sa tak stalo, úroda uhoriek by nestála ani za deravý groš.
Spravidla sa uhorky vsádza najskôr do téglikov či do kvetináčov, ktoré sa potom dávajú do skleníka či na iné stále teplé miesto. Až sa uhorky prebudí, zakorenia sa a začnú rásť, presádzajú sa do pripravených záhonov na záhrade. Myslite na to, že uhorky milujú slniečko a nemajú rady, keď musí byť v temnom kúte.
Poznáte liečivé účinky uhoriek?
Uhorky sú veľmi zdravé. Nielen, že sa často používajú na detoxikáciu tela, ale taky je v nich veľa vitamínov (predovšetkým vitamínu C, B a A). Okrem toho pomáhajú zlepšovať stav svalov, šliach a kĺbov, čo ocenia predovšetkým tí, ktorí majú s pohybovým ústrojenstvom problémami. Navyše čistí kožu od problematického akné či iných ekzémov a vyrážok, s ktorými bojujú predovšetkým ženy.
Nesmieme zabudnúť na to, že uhorky znižujú opuchy a že napomáhajú k rozpusteniu močových a obličkových kameňov. S tým súvisí aj to, že pomáhajú bojovať so zápalmi močových ciest.