Akých chýb sa dopúšťame pri grilovaní?
Grilovacia sezóna sa pomaly, ale isto blíži ku svojmu koncu, čo znamená, že je potrebné urobiť si za tohtoročné grilovacie sezónou malú rekapituláciu. Ak ste tento rok v lete grilovali naozaj hojne, možno ste si ani neuvedomili toho, že ste sa pri grilovaní dopúšťali niekoľkých chýb. Áno, aj pri grilovaní sa človek môže dopustiť niekoľkých chýb, preto sme sa rozhodli vypísať tie najčastejšie, aby sme sa im budúci rok vyhli – respektíve aby sme sa im vyhli ešte teraz, než sa definitívne ukončí grilovací sezóna.
Nedodržiavali sme správnu teplotu
K veľkým chybám patrí to, že sme nedodržiavali správnu teplotu. Ideálna teplota je u grilovanie dôležitá, nesprávna teplota by mohla mäso buď rýchlo a nekvalitne ugrilovať, alebo naopak neugrilovat ho správne. Každý, kto pracuje s opekanie častejšie ako len počas leta, vie, že mäso na grile potrebuje svoj čas, gril sa potrebuje pred položením mäsa poriadne roztopiť. Než položíte mäso na gril, musíte roztopiť uhlie, čo zaberie pokojne aj pol hodiny. Ideálna teplota je až tristo stupňov Celzia.
Pozor si však dajte na prekúreniu grile. Radšej zostávajte u menších stupňov. Ak by ste položili mäso na moc rozpálený gril, dochádzalo by k spáleniu povrchovej vrstvy, mäso vnútri by však bolo stále surové. Táto chyba však tento rok v lete poučila nejedného človeka.
Nenaložia si mäso vopred
Grilovali ste veľmi často, ale nikdy vaše mäso nebolo dokonale ugrilované? Problém je pravdepodobne v tom, že ste mäso nenaložil vopred. Ak by ste nabudúce chceli dosiahnuť dokonale ugrilovaného mäsa, ktoré bude dokonalé aj po chuťové stránke, naložte ho pokojne aj dva dni dopredu, a to ideálne do pripravenej marinády z byliniek, oleja alebo dobrého korenia.
Nesoľte mäso dopredu
Mnohí ľudia sa dopúšťali ďalšie chyby, a síce solili mäso dopredu. Lenže v takom prípade sa mäso pravdepodobne vysušilo, vypustilo počas grilovania zo seba príliš veľa vody. Soľte teda mäso ideálne až na tanieri, respektíve osoľte trochu marinádu, do ktorej mäso vopred naložíte.