Bylinky a korenie uľavujúce od bolesti zubov. Po čom ideálne siahnuť?
Bolesťou zubov vie človeka poriadne potrápiť, o tom niet pochýb ani sporu. Zatiaľ čo niekto pádi automaticky k lekárovi, iný sa najskôr snaží zvládnuť bolesť doma svojpomocne. Samozrejme si boľavé zuby automaticky nevyťahuje, ale snaží sa uľaviť si od bolesti inak – s pomocou byliniek a korenia. Možno ste o tom, že bylinky a korenie uľavujú od bolesti chrupu, doteraz nevedeli. Preto si poďme prezradiť niekoľko z nich, po ktorých v prípade bolesti siahnuť.
Šalvia má antibakteriálne účinky
Jednou z bolesti uľavujúcich byliniek je šalvia, ktorá sa pýši antibakteriálnymi, antiseptickými a okrem iného aj protizápalovými účinkami. Jej hlavnou vlastnosťou je likvidovať baktérie a obmedziť mikroorganizmy, ktoré sa hromadia v ústnej dutine a ktoré potom môžu viesť až k vzniku bolestivého zubného kazu či ďalších problémov.
V minulosti sa šalvia užívala aj pri trhaní zubov. Stačilo, aby sme žuvali čerstvé listy šalvie. To okrem iného viedlo k odstráneniu zápachu z úst.
Tymián je lokálnym anestetikom
Pokiaľ vás trápia bolesti zubov, oplatí sa siahnuť aj po tymiáne. Ten sa taktiež pýši antiseptickými vlastnosťami a taktiež sa odporúča ho žuť. Medzi ľudovými liečiteľmi je tymián označovaný za lokálne anestetikum.
Nechtík upokojuje
Medzi bylinkami, ktoré uľavujú od bolesti zubov, by sme našli aj nechtík, ktorý má antibakteriálne účinky a ktorý tiež pôsobí protizápalovo. Jeho hlavnou vlastnosťou je však to, že vie upokojiť. Predtým sa využíval hlavne pri zápaloch ďasien, nielen pri bolestiach zubov.
Užívať ho možno nielen v podobe čaju, ale napríklad v podobe nechtíkového nálevu, ktorý sa pripravuje podobne ako čaj. Tiež vám na to stačí len vriaca voda a čerstvé alebo sušené kvety.
Dobromyseľ ukončuje náš zoznam
Podobne ako spomínané bylinky pôsobia aj dobromyseľ, ktorý pre svoj vysoký obsah tymolu pomáha pri bolestiach zubov. Stačí ho žuť alebo v podobe éterického oleja votrieť do ďasien boľavého zúbku. Opäť hovoríme o antiseptickom prostriedku