Čo ste nevedeli o káve?
Kávu máme spojenú s pohodovou chvíľkou pre seba, príjemným posedením s kamarátkou či nedeľným ránom, kedy sa nikam neponáhľa. Jedni o káve hovoria ako o nezdravom návyku, iní na jej zdravotné benefity nedajú dopustiť. Čím nám káva môže zdravie vylepšiť a kedy sa radšej tejto plodine z rovníka radšej vyhnúť?
Trocha zaujímavostí z histórie
V 16. storočí platil v Konštantínopole zákon, ktorý žene umožňoval sa rozviesť, pokiaľ jej manžel neposkytoval dostatočné množstvo kávy. S kávou tiež súvisí prvé použitie webovej kamery. V jednej univerzitnej pracovni sa stávalo, že vedci prišli ku kávovarovej kanvici, ktorá bola prázdna. Aby ku kávovaru nechodili zbytočne, vymysleli kameru, ktorá živo snímala objem kanvice. Ktokoľvek sa teda mohol pozrieť, aby nešiel do kuchynky zbytočne.
Chráni mozog a pečeň
Dávate si pravidelne kávu? Pravidelná a rozumná konzumácia kávy znižuje riziko vzniku cirhózy pečene a taktiež zlepšuje zdravie nášho mozgu. Žiaľ, naše sústredenie a energiu ovplyvnia iba krátkodobo. Dlhodobo nás však chráni proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe. Navyše urýchľuje metabolizmus, čo vám môže pomôcť napríklad pri chudnutí. Paradoxné sa nám môže zdať vplyv kofeínu na zníženie rizika úmrtia na srdcové choroby. Káva pánom tiež podporuje produkciu hormónu mužnosti – testosterónu.
Kde si dať pozor?
Nie je potrebné báť sa dehydratácie. Zásadný vplyv na hydratáciu tela má až päť a viac šálok denne, čo už je rovnako dávka, kde začínajú prevažovať negatívne účinky kávy. Tomuto množstvu by sme sa mali vyhnúť. Nevýhodou môže byť ľahký návyk na pravidelný prísun kofeínu, ktorý potom môže vyvolať nepríjemné abstinenčné príznaky a našu koncentráciu na kratší čas zase zhoršiť.
Mamičky a úzkostní ľudia by sa káve mali vyhnúť
Zvážiť pitie kávy by mali nastávajúce mamičky a dojčiace ženy. Na trhu nájdu mnoho alternatív, ktoré môžu chutiť rovnako, ale neobsahujú kofeín. Rovnako ľuďom, ktorí trpia psychickými ťažkosťami, by sme kávu odporúčať nemali – kofeín môže zhoršiť úzkostné stavy.