História topánok
História topánok je delšínež jedno tisícročie. Najspoľahlivejšie informácie o tom, aký druh obuvi nosili naši predkovia, siahajú až do obdobia starovekého Egypta a starovekého Grécka. V tej dobe boli populárne všetky druhy sandálov, ktoré boli vykonané tak, aby ich mohli nosiť významní predstavitelia rôznych spoločenských tried. Okrem toho, pánska a dámska obuv sa líšila vo farbe a vyšívanie, perlové šperky poukázali na to, že táto obuv je určená pre zvláštne príležitosti.
Topánky a stredoveká Európa
Stredoveká Európa navrhla nahradiť sandále topánkami s dlhými zahnutými hrotmi. Túto podivnú módna obuv si môžeme prezrieť aj na obrazoch a ilustráciách. Okrem toho, topánky z predchádzajúcich čias sú vystavované aj v mnohých múzeách. Francúzsky kráľ Filip IV. dokonca vydal osobitný zákon, podľa ktorého všetci šľachtici museli nosiť len topánky s pretiahnutými špicami, ktoré boli často zdobené aj zvončeky. V XIV. storočia, dĺžka topánky ukazovala ušľachtilosť ich majiteľov: čím dlhší špice, tým významnejšie pozície. Nešlo však o pohodlnú obuv, a koľkokrát zahnutou špici si viazali povrázkom, aby im pri chôdzi nezavadzala. Táto forma obuvi sa odrazila aj na vzhľade brnenie.
renesančný obuv
V renesancii sa nosili topánky vyrobené z kože, zamatu, hodvábu a vlny v rôznych farbách. Išlo o veľmi mäkkú kožu alebo semiš. Topánky navonok z tej doby sa čoraz viac približovali k modelu, ktorý sa nosí dnes. Obuv zdobia nádherné vzorované perforace.V XV. storočia bola už obuv pohodlnejšie, pretože sa stáva kratšie a širšie.
kráľovský dvor
Počas sedemnásteho a osemnásteho storočia boli vysoké podpätky v Európe indikátorom spoločenského postavenia mužov i žien. Stal sa z nich spoločenský odznak. Módne podpätky boli uprostred zúžené a dole v záujme väčšej stability rozšírené. Táto kombinácia ladného tvaru a robustná konštrukcia sa dočkala obrodenia v šesťdesiatych rokoch 19. století.Například počas vlády Ľudovíta XIV. (1643 – 1715) bolo prikázané, že len ľudia s prístupom ku kráľovskému dvoru môžu nosiť červené vysoké podpätky. Kým krátko po smrti Ľudovíta XIV. muži od vysokých podpätkov rýchlo upustili, ženy si ich zamilovali. Dnes sú módne móla vysokých podpätkov plné. Dizajnéri ako ManoloBlahnik, Jimmy Choo Christian Laboutin im vtlačili imidž privilégiá a luxusu.