Môžu byť žlté zuby zdravé?

So zubami je mnoho problémov. Od prvých tesáčikov po tie posledné, čo sotva držia na mieste. Je to večný boj s farbou, bitka s kazmi a plakom, učenie správnej techniky čistenia a množstvo ďalšieho. Začnite rozlišovať, čo je dôležité a čo nie.

Čoho je veľa…

Honba za dokonale bielym chrupom neberie konca. Je to beh na dlhú trať, stojí veľa úsilia, návštev zubára a dentálneho špecialistu av neposlednom rade aj stresu a peňazí. Služby stomatológa totiž patria k tým najdrahším vôbec. Nie je výnimkou, že odchádzate z ordinácie s účtom na niekoľko tisíc korún.

A tak ľudia skúšajú rôzne techniky čistenia, drásajú ďasná niekoľkokrát denne, poctivo žujú, používajú špeciálne kefky z bambusu alebo Salvadory perzské, používajú stierky na jazyk i dentálne nite, aby sa v ústach nezadržiavali nečistoty, používajú špeciálne vody a sprchy, vzdávajú sa kávy a vína, utrácajú za drahé pasty, experimentujú so škoricou a jedlou sódou alebo práškom do pečiva. Jedno pomáha, druhé nie. Aj tu ale platí, že všetkého veľa škodí.

Len biela to môže byť

Paradox je, že biele zuby sú len hlúpy mýtus, ktorý niekto dosiahne a druhý nie. Ale vôbec to nesúvisí s kvalitou starostlivosti ani zdravím. Bohužiaľ predsudky sú zakorenené tak hlboko, že ťažko niekoho presviedčať o pravde. Biely chrup je skrátka úzko spätý s estetikou a príťažlivosťou, odchýlky sa nepovoľujú.

Naozaj

Každý človek sa rodí s iným odtieňom zubov (po tom, čo sa vykľujú). To je vec, ktorú len ťažko ovplyvníte. S pribúdajúcim vekom sa farba navyše mení, rovnako tak vplyvom životného štýlu, kde vládnu cigarety, káva, alkohol alebo lieky spôsobujúce zafarbenie.

Dentínové jadro je skryté pod sklovinou. Tá ale postupne slabne a vnútro zuba, ktoré nemá prirodzene bielu farbu, presvita čoraz viac. A tak sa môže zdať, že zuby žltnú. Je to ale prirodzený proces, je takmer nemožné ho zvrátiť. Stačí dbať na pravidelnú a dôkladnú starostlivosť a farbu neriešte. Jedine tak sa môžete po celý život chváliť zdravým chrupom.