Nemáte čas variť? Využite prednosťou tlakového hrnca

Príprava jedla v tlakovom hrnci je zdravá, chutná a rýchla. Napriek tomu veľa ľudí chová k tlakovému hrncu nedôveru. Väčšinou je to tým, že s tlakovými hrncami nevie správne variť. Akonáhle sa to ale naučia a funkciu tlakového hrnca, zmení názor. Tlakový hrniec sa stane neoddeliteľnou súčasťou ich kuchyne.

Princíp práce s tlakom pri varení

Ako tlakový hrniec pracuje? Pri varení uniká z pokrmu voda vo forme pary. V prípade, že ale túto paru na určitú dobu zadržíte priamo v hrnci a nedovolíte jej, aby z neho utekala preč, stúpa v hrnci tlak. Zvyčajne je nutné, aby tlak dosiahol určitej stanovenej hodnoty. Pri vyššom tlaku dochádza k tomu, že sa v hrnci sa zároveň zvýši teplota, to vyplýva z fyzikálnych zákonov. Za týchto podmienok je varenie rýchlejšie. Preto prospievate ekológiu, ušetríte významne za energiu a čas. Keď hrniec vybavíte pokrievkou s uzamykateľným uzáverom a tlakovou poistkou, docielite to, že voda nebude vrieť pri 100 ° C, ale až napríklad pri 120 ° C. Naopak pri nižšom tlaku bude voda vrieť napríklad už v 90 ° C. Na tomto princípe funguje tlakový hrniec.

Výbuchu sa netreba báť

Obrovskou výhodou tlakových hrncov je rýchlosť varenia. Nielenže pokrm pripravíte za oveľa kratší čas, ale zároveň aj ich takto uvarené jedlo mäkšie, vďaka tomu, že bolo pripravené pri vyššej teplote. Prospešné je to aj u zeleniny. Je známe, že dlhá doba varu pripravuje zeleninu o cenné vitamíny, pretože tie sa pri vyšších teplotách rozkladajú. Veľmi krátka doba varu o vyššej teplote im však neuškodí toľko, ako dlhšia doba varu na 100 ° C. Aj chuť potravín je zachovaná lepšie. Veľa ľudí sa ale boja výbuchu tlakového hrnca. Niet sa čoho báť. Súčasné tlakové hrnce majú bezpečnostné poistky proti rastu tlaku a teploty. Ak sa ventil a tesnenie udržuje čisté a v poriadku a hrniec sa plní len do dvoch tretín, klesá pravdepodobnosť výbuchu k nule.