Prečo a kedy si umývať ruky?

Aké sú správne zásady hygieny rúk, teda prečo by sme si vlastne mali umývať ruky? Predovšetkým týmto krokom predchádzame vzniku nákazy a ochorenia. Ruky sú tiež našou vizitkou, podávame je vždy pri zoznamovaní, takže ich čistota zároveň vyjadruje náš postoj k estetike.

Predchádzame chorobám

Najprv si odpovieme na základnú otázku, prečo si vlastne umývať ruky. Starostlivým a pravidelným umývaním rúk úspešne predchádzame najrôznejším vážnym ochoreniam. Napríklad žltačke typu A sa prezýva choroba špinavých rúk, dotykom rúk sa rozširuje napríklad tiež úplavica alebo toxoplazmóza, ochorenia zveri prenosné na človeka. Z rúk sa tiež najčastejšie dostávajú na potraviny rôzne črevné nákazy. Veľkú pozornosť by sme preto mali venovať aj nechtom, pretože práve za nimi sa usadzuje špina a baktérie.

Ak nechty pravidelne ošetrujeme, zabraňujeme tak vzniku zádery, z ktorých môžu vznikať aj hnisavá poranenia, ktoré sú opäť zdrojom infekcie. Zároveň si umývaním rúk udržiavame základné hygienické návyky.

V akých prípadoch nezabudnúť?

Za akých okolností by sme si mali ruky umývať? Na dôkladnú očistu by sme nemali zabudnúť, ak sa chystáme manipulovať s potravinami, ktoré nemajú obal, ak budeme pripravovať jedlo alebo priamo jesť. Vždy by sme si ruky mali umyť po použití WC a prebaľovanie dojčiat a samozrejme aj po kontakte s chorým človekom, a to nielen infekčným. Nevyhýbajte sa odstránenie nečistôt, ani ak sme pracovali so surovým mäsom akéhokoľvek druhu vrátane rýb a zveriny, ale aj v prípade, že sme sa dotýkali surových vajec.

Tiež po maznanie a ďalších operáciách s domácimi miláčikmi by malo nasledovať umývanie. Kúpeľňu cieľom vydezinfikovaní rúk navštívime po smrkaní, kašľanie a kýchanie, a to hlavne v období, kedy hrozí nebezpečenstvo chrípok. Po práci s hlinou na záhrade a po vynášanie odpadkov a ďalšie manipuláciu s nimi tiež nasleduje dôkladné umytie.