SOS, treští mi hlava. Čím to je?

Nespavosť a zástavy dychu môžu byť preto príčinou bolestí hlavy, ktoré sa prejavujú hlavne po ranu. Pretože jedinou cestou, ako si s nimi poradiť, je odborné vyšetrenie a následná liečba, mal by lekár vyspovedať pacienta, ktorý sa sťažuje na bolesti hlavy, ako spí. Ak sa napriek pravidelnému spánkovému režime často budia alebo trpia nespavosťou, je na čase hľadať príčiny.

Nezabudnite na pitný režim

Ak nás bolí hlava pri sehnutí dolu alebo pokyvování zo strany na stranu, je pravdepodobné, že trpíme nedostatkom chloridu sodného a draslíka. Náš organizmus má nedostatok tekutín, preto dochádza k zužovaniu ciev a zhoršenému zásobovanie mozgu krvou. Prevenciou je nezanedbávať pitný režim a svojmu telu pravidelne dodávať tekutiny.

Keď trucujú svaly

Ak máme pocit, akoby naši hlavu zvieral pások a prežívame bolesti menšie až strednej intenzity, môže za nimi visieť napätie spôsobené namoženým svaly krčnej chrbtice, ktoré majú svoje úpony umiestnené priamo na lebke.

Úlohu zohráva aj pokles kofeínu

Bolesť hlavy spojená s pocitom na omdletie môže potrápiť pravidelných konzumentov kávy. Kofeín v nej obsiahnutý rozširuje mozgové cievy v mozgu. Akonáhle teda dôjde k poklesu hladiny kofeínu, nemá žiadnu látku, ktorá ho podobne stimulovala a reaguje preto na jej nedostatok.

Môže za to tlak očí?

S veľmi intenzívnym tlakom v oblasti očnice a spánkov, takzvané cluster headache, si doteraz vedci presne nevedia rady. Vzniká zrejme tlakom na nervy nachádzajúce sa v oblasti očí. Opuchnutá tkanivo potom dráždi nervy. Zrejme ide o poruchu funkcie hypotalamu.

Fajčenie, námaha aj sex

Medzi ďalšie impulzy, po ktorých nám začne hlava třeštit, patrí fajčenie, ale aj väčšie fyzická námaha či už vo forme cvičení alebo tiež sexu. Fyzický výkon totiž rozšíria cievy v oblasti hlavy a dôjde k nárastu tlaku vedúcemu k bolesti.